Přeskočit navigaci

Sortiment

O kávě

Dovoz zdarma

V případě, že jste ze Semil nebo blízkého okolí a bude Vaše objednávka vyšší než 500,- Kč, osobně Vám zboží dovezeme. .




Nejprodávanější

Káva – nápoj plný otazníků

Většina z nás si život bez kávy neumí představit. Vydobyla si pozici jednoho z prvních ranních nápojů, osvěží po poledni, je nezaměnitelnou součástí posezení, porad, jednání... Ve velké míře její povzbuzující účinky využívají studenti zejména v předzkouškovém období. Kromě toho však patří mezi ty součásti naší stravy, o jejichž škodlivosti, respektive neškodlivosti, se diskutovalo a diskutuje s velkou intenzitou i dnes.

Proč káva povzbuzuje.
Turci o kávě hovořili, že je „černochem, který zahání sen“, tedy, že oživuje smysly, zbystřuje pozornost a podněcuje myšlení. Arabové si této vlastnosti kávy všimli díky kozám, které s oblibou okusovaly bobule kávovníku. Projevovali se velmi čile. Od koz k pastýřům není daleko, a tak vyzkoušeli účinek zázračných bobulí i na sobě – a na světě byla káva. Jistě, trvalo nějakou dobu, než vznikla káva jako nápoj. Odvar z pražených a rozemletých kávových bobů, dosahuje tohoto účinku především tím, že zvyšuje krevní tlak. Když vypijeme šálek kávy, už o několik sekund později můžeme pozorovat zostření zraku a urychlení toku myšlenek. Tyto účinky můžeme připsat zvýšenému průtoku krve kapilárními cévami oka a mozku. Tlak krve se přitom zvýší, jeho horní a dolní hranice stoupne asi o deset jednotek /mm rtuťového sloupce/. Proto se pravidelné pití kávy stává skoro nevyhnutelným pro osoby, které mají velmi nízký krevní tlak. Za tuto vlastnost kávy může kofein. Kromě něho však obsahuje káva i celou řadu jiných látek, které ve větší nebo menší míře ovlivňuji lidský organismus.

Káva chrání mozek
BISMARCK (Korzo) - Káva zřejmě snižuje riziko vzniku degenerativních onemocnění neboli demence. Snižuje totiž škody, které v těle může páchat cholesterol. Káva byla se snižováním rizika Alzheimerovy nemoci spojována již dříve, ale až nyní se vědcům podařilo přijít na to, proč je tomu tak. Pokusní králíci, kteří dostávali k tučné potravě zároveň i malé dávky kofeinu, byli před následky tučné stravy do jisté míry chráněni. Zejména šlo o to, že u nich byla zesílena životně důležitá bariéra, která existuje mezi mozkem a hlavním krevním oběhem. Tato bariéra chrání nervový systém tím, že filtruje krev a nepouští do mozku chemikálie, které by mu mohly škodit. Jak uvádí BBC, jiné studie ukázaly, že vysoký cholesterol způsobuje, že tato chemická bariéra začíná "propouštět". Vědci, kteří studují Alzheimerovu chorobu, se domnívají, že právě nedostatečně fungující bariéra mezi mozkem a hlavním krevním oběhem přispívá k výskytu tohoto degenerativního onemocnění. Vědci na University of North Dakota podávali pokusným králíkům množství kofeinu, které je ekvivalentem jednoho šálku kávy denně, a dalším placebo. Po dvanácti týdnech se ukázalo, že strava bohatá na tuky měla mnohem větší vliv na filtrační bariéru těch králíků, kteří kofein nedostávali, než těch, kterým byl podáván. "Zdá se, že kofein zabraňuje cholesterolu poškozovat bariéru mezi krví a mozkem. Víme, že vysoká úroveň cholesterolu vede ke zvýšení rizika Alzheimerovy choroby, a to nejspíš tak, že poškozuje ochrannou bariéru," říká doktor Jonathan Geiger, který studii vedl. "Kofein je bezpečná a snadno dostupná látka a její schopnost stabilizovat bariéru mezi krví a mozkem by mohla hrát významnou roli při léčbě a předcházení neurologických onemocnění."

Káva může ochránit alkoholiky před cirhózou jater
Pití kávy může ochránit alkoholiky před onemocněním jater, které způsobuje konzumace alkoholu. Píše o tom britský deník Guardian s odvoláním na novou studii vědců z Kalifornie. U lidí, kteří pijí alkohol a současně vypijí jeden šálek kávy denně se zjistilo o 20 procent nižší riziko cirhózy jater než u těch, kteří kávu nepijí vůbec. U těch, kteří vypijí za den dva až tři šálky, se toto riziko snižuje o 40 procent, zatímco čtyři a více šálků kávy denně snižuje riziko cirhózy jater až o 80 procent. Pití čaje v tomto směru nemá žádný účinek, což naznačuje, že složkou, která chrání játra před cirhózou, není kofein. Vedoucí výzkumu, doktor Arthur L. Klatsky, však upozorňuje, že výsledky studie nejsou doporučením, aby lidé konzumující alkohol začali pro pocit ochrany zdraví pít kávu. Samotné pití alkoholu, varuje, má kromě poškození jater i mnoho dalších vážných následků.

Káva i čaj chrání před cukrovkou.
O tom, že káva a čaj nejsou vůbec škodlivé, se hovoří již dlouhou dobu, známé jsou i předchozí práce, které dávaly do souvislosti příjem kávy a čaje s ochranou před rozvojem cukrovky. Podle nejnovějších výzkumů tato souvislost zřejmě opravdu platí. Australští lékaři provedli detailní analýzu výsledků 18 dosud publikovaných studií, které dohromady zahrnovaly téměř půl miliónu zkoumaných jedinců, a zjistili, že ti, kteří pijí 3 až 4 šálky kávy denně mají o 25% nižší riziko vzniku cukrovky v porovnání s těmi, kteří pijí méně než dva šálky za den. Velmi podbné výsledky byly zjištěny i pro požívání čaje a kávy bez kofeinu (snížení rizika cukrovky o 20-30%). Každý šálek kávy pravidelně konzumovaný každý den je podle této studie spojen se snížením rizika cukrovky 2. typu o 7%, výsledky byly stejné pro muže i pro ženy. Je zřejmé, že za ochranné účinky není zodpovědný kofein, ale další biologicky účinné látky přítomné v kávě a čaji. Je třeba ovšem poznamenat, že jen pití kávy nás nespasí před epidemií cukrovky. Mnohem významnější je hlídat si tělesnou hmotnost, jíst zdravě a mít dostatek pohybu. Je totiž známo, že snížení tělesné hmotnosti o 5 až 10% u lidí s nadváhou spolu s pravidelným pohybem alespoň 30 minut denně snižuje riziko cukrovky o 40 až 50%. Zdroj: odborný časopis Archives of Internal Medicine, prosinec 2009